Members of the National Assembly

대수이름한자생년월일성별정당선거구
19, 21대
강기윤
姜起潤
1960-06-04
새누리당
경남 창원시성산구
21대
강대식
姜大植
1959-11-02
국민의힘
대구 동구을
21대
강득구
姜得求
1963-05-27
더불어민주당
경기 안양시만안구
21대
강민국
姜旻局
1971-03-03
국민의힘
경남 진주시을
21대
강민정
姜旼姃
1961-04-26
더불어민주당
비례대표
20, 21대
강병원
姜炳遠
1971-07-09
더불어민주당
서울 은평구을
21대
강선우
姜仙祐
1978-06-02
더불어민주당
서울 강서구갑
21대
강성희
姜聖熙
1972-09-07
진보당
전북 전주시을
21대
강은미
姜恩美
1970-09-06
정의당
비례대표
21대
강준현
康準鉉
1964-08-19
더불어민주당
세종특별자치시을
20, 21대
강훈식
姜勳植
1973-10-24
더불어민주당
충남 아산시을
21대
고민정
高旼廷
1979-08-23
더불어민주당
서울 광진구을
21대
고영인
高永寅
1963-07-07
더불어민주당
경기 안산시단원구갑
20, 21대
고용진
高榕진
1964-08-06
더불어민주당
서울 노원구갑
20, 21대
곽상도
郭尙道
1959-12-23
새누리당
대구 중구남구
21대
구자근
具滋根
1967-10-09
국민의힘
경북 구미시갑
21대
권명호
權明浩
1961-01-10
국민의힘
울산 동구
18, 19, 20, 21대
권성동
權性東
1960-04-29
새누리당
강원 강릉시
17, 18, 21대
권영세
權寧世
1959-02-24
한나라당
서울 용산구
19, 20, 21대
권은희
權垠希
1974-02-15
국민의당
비례대표
21대
권인숙
權仁淑
1964-08-28
더불어민주당
비례대표
20, 21대
권칠승
權七勝
1965-11-18
더불어민주당
경기 화성시병
20, 21대
기동민
奇東旻
1966-02-23
더불어민주당
서울 성북구을
21대
김경만
金京萬
1962-09-23
더불어민주당
비례대표
19, 20, 21대
김경협
金炅俠
1962-11-07
더불어민주당
경기 부천시갑
17, 21대
김교흥
金敎興
1960-08-30
열린우리당
인천 서구갑
17, 18, 19, 21대
김기현
金起炫
1959-02-21
새누리당
울산 남구을
21대
김남국
金南局
1982-10-22
무소속
경기 안산시단원구을
19, 20, 21대
김도읍
金度邑
1964-07-06
새누리당
부산 북구강서구을
20, 21대
김두관
金斗官
1959-04-10
더불어민주당
경남 양산시을
21대
김미애
金美愛
1969-10-06
국민의힘
부산 해운대구을
19, 20, 21대
김민기
金敏基
1966-04-28
더불어민주당
경기 용인시을
21대
김민석
金民錫
1964-05-29
새천년민주당
서울 영등포구을
21대
김민철
金敏徹
1967-11-18
더불어민주당
경기 의정부시을
20, 21대
김병기
金炳基
1961-07-10
더불어민주당
서울 동작구갑
21대
김병욱
金炳旭
1977-04-30
국민의힘
경북 포항시남구울릉군
20, 21대
김병욱
金炳旭
1965-04-15
더불어민주당
경기 성남시분당구을
21대
김병주
金柄周
1962-02-07
더불어민주당
비례대표
19, 20, 21대
김상훈
金相勳
1963-01-25
새누리당
대구 서구
18, 19, 20, 21대
김상희
金相姬
1954-05-18
더불어민주당
경기 부천시병
20, 21대
김석기
金碩基
1954-08-06
새누리당
경북 경주시
21대
김선교
金善敎
1960-09-18
미래통합당
경기 여주시양평군
20, 21대
김성원
金成願
1973-10-15
새누리당
경기 동두천시연천군
19, 21대
김성주
金成柱
1964-04-10
민주통합당
전북 전주시병
20, 21대
김성환
金星煥
1965-10-15
더불어민주당
서울 노원구병
21대
김수흥
金洙興
1961-04-29
더불어민주당
전북 익산시갑
19, 21대
김승남
金承南
1965-10-06
민주통합당
전남 고흥군보성군장흥군강진군
21대
김승수
金承洙
1965-07-05
국민의힘
대구 북구을
21대
김승원
金勝源
1969-07-08
더불어민주당
경기 수원시갑
21대
김영배
金永培
1967-03-08
더불어민주당
서울 성북구갑
17, 18, 21대
김영선
金映宣
1960-05-16
한나라당
경남 창원시의창구
21대
김영식
金英植
1959-07-18
국민의힘
경북 구미시을
17, 19, 20, 21대
김영주
金榮珠
1955-07-27
더불어민주당
서울 영등포구갑
20, 21대
김영진
金榮鎭
1967-09-10
더불어민주당
경기 수원시병
20, 21대
김영호
金映豪
1967-09-13
더불어민주당
서울 서대문구을
21대
김예지
金睿智
1980-12-13
국민의힘
비례대표
21대
김용민
金容民
1976-06-05
더불어민주당
경기 남양주시병
21대
김용판
金用判
1958-01-05
국민의힘
대구 달서구병
21대
김웅
金雄
1970-05-05
국민의힘
서울 송파구갑
21대
김원이
金元二
1968-11-11
더불어민주당
전남 목포시
19, 21대
김윤덕
金潤德
1966-05-23
민주통합당
전북 전주시갑
21대
김은혜
金恩慧
1971-01-06
미래통합당
경기 성남시분당구갑
21대
김의겸
金宜謙
1963-05-22
더불어민주당
비례대표
20, 21대
김정재
金汀才
1966-02-15
새누리당
경북 포항시북구
20, 21대
김정호
金禎鎬
1960-06-18
더불어민주당
경남 김해시을
20, 21대
김종민
金鐘民
1964-05-12
더불어민주당
충남 논산시계룡시금산군
21대
김주영
金周暎
1961-10-15
더불어민주당
경기 김포시갑
18, 21대
김진애
金鎭愛
1953-02-16
민주당
비례대표
17, 18, 19, 20, 21대
김진표
金振杓
1947-05-04
더불어민주당
경기 수원시무
20, 21대
김철민
金哲玟
1957-02-15
더불어민주당
경기 안산시상록구을
17, 19, 20, 21대
김태년
金太年
1965-03-20
더불어민주당
경기 성남시수정구
18, 19, 21대
김태호
金台鎬
1962-08-21
새누리당
경남 산청군함양군거창군합천군
19, 20, 21대
김태흠
金泰欽
1963-01-11
새누리당
충남 보령시서천군
18, 19, 20, 21대
김학용
金學容
1961-12-10
새누리당
경기 안성시
21대
김한규
金翰奎
1974-07-01
더불어민주당
제주 제주시을
20, 21대
김한정
金漢正
1963-09-06
더불어민주당
경기 남양주시을
21대
김형동
金亨東
1975-03-25
국민의힘
경북 안동시예천군
21대
김홍걸
金弘傑
1963-11-12
더불어민주당
비례대표
21대
김회재
金會在
1962-11-24
더불어민주당
전남 여수시을
21대
김희곤
金熙坤
1964-12-17
국민의힘
부산 동래구
19, 21대
김희국
金熙國
1958-10-20
새누리당
경북 군위군의성군청송군영덕군
19, 20, 21대
남인순
南仁順
1958-11-05
더불어민주당
서울 송파구병
21대
노용호
魯容昊
1971-05-14
국민의힘
비례대표
17, 19, 20, 21대
노웅래
盧雄來
1957-08-03
더불어민주당
서울 마포구갑
19, 20, 21대
도종환
都鍾煥
1955-09-27
더불어민주당
충북 청주시흥덕구
19, 21대
류성걸
柳性杰
1957-07-12
새누리당
대구 동구갑
21대
류호정
柳好貞
1992-08-09
정의당
비례대표
20, 21대
맹성규
孟聖奎
1962-04-05
더불어민주당
인천 남동구갑
21대
문정복
文貞福
1967-01-10
더불어민주당
경기 시흥시갑
21대
문진석
文振碩
1962-02-12
더불어민주당
충남 천안시갑
21대
민병덕
閔炳德
1970-12-20
더불어민주당
경기 안양시동안구갑
21대
민형배
閔馨培
1961-06-15
더불어민주당
광주 광산구을
19, 20, 21대
민홍철
閔洪喆
1961-04-18
더불어민주당
경남 김해시갑
19, 20, 21대
박광온
朴洸瑥
1957-03-26
더불어민주당
경기 수원시정
21대
박대수
朴大壽
1960-08-30
국민의힘
비례대표
19, 20, 21대
박대출
朴大出
1961-03-18
새누리당
경남 진주시갑
19, 20, 21대
박덕흠
朴德欽
1953-10-18
새누리당
충북 보은군옥천군영동군괴산군
19, 20, 21대
박범계
朴範界
1963-04-27
더불어민주당
대전 서구을
17, 18, 19, 20, 21대
박병석
朴炳錫
1952-01-25
더불어민주당
대전 서구갑
21대
박상혁
朴商赫
1973-03-20
더불어민주당
경기 김포시을